Катастрофите по пътищата са особено често явление и на всеки може да се случи да попадне в такава, дори да е опитен шофьор и да спазва по конец всички правила за движение. Катастрофата става за части от секундата и в някои случаи не може да бъде избегната. Затова веднъж озовали се в ситуация на ПТП, най-важно е как ще реагираме след нея. Ето няколко практически съвета какво да правим при ПТП, за да излезем от неприятната ситуация по най-адекватния начин.
На думи съветът да запазите самообладание изглежда лесен, но в истинска стресова ситуация е огромно предизвикателство. Въпреки това опитайте да не забравяте, че паниката и истерията не са помогнали на никого, няма да помогнат и на вас. Вложете целия си потенциал в опит да осмислите бързо какво е станало и да реагирате по адекватен начин. Ако видите пострадал човек, обадете се за помощ. Сълзите и истерията едва ли ще помогнат. Ако е пострадал чисто новият ви автомобил, юмруците по виновника също няма да изправят огънатите ламарини. Начините за излизане от ситуацията са други, ще ги опишем по-долу.
Запазването на човешкия живот винаги е прироритет, затова първата реакция трябва да е свързана с това, ако има пострадали. Ако знанията от курса по първа помощ ви се губят, обадете се на телефон 112 и обяснете ситуацията, за да получите указания как да действате и в същото време към вас да бъде изпратен медицински екип. Също толкова важно в този момент е и опазването на здравето и живота на останалите участници в движението – поставете необходимата сигнализация или дайте знак по друг начин, за да се избегнат вторични инциденти. Обезопасете мястото на катастрофата със светлоотразителен триъгълник – 30 м зад автомобила в градски условия и 100 м в извънградски условия; ако има пострадали, не напускайте местопроизшествието, дори вие и вашите спътници да не сте сред тях.
За да изгасите възникнал пожар, използвайте пожарогасителя в автомобила. Уведомете компетентните органи – МВР, пожарна, др. – на тел. 112.
Ако при възникналото ПТП няма пострадали, участвали са само два автомобила и между водачите има съгласие за вината и само материални щети, ПТП-то може да се декларира с двустранен протокол. Двустранно-констативният протокол представлява индигиран документ в два екземпляра – по един за всеки от водачите. По всяка вероятност разполагате с такъв в автомобила си – много често застрахователите го дават, заедно с полиците за Гражданска отговорност или Каско.
Не по-късно от 7 дни от датата на събитието пострадалият водач се явява пред застрахователя на виновния водач с автомобила си. Представя му документите на автомобила, свидетелството си за правоуправление, екземпляр от ДКП и попълнен от виновния водач Доклад до застрахователя.
Срокът за уведомяване на застрахователя при ПТП е записан във вашата застрахователна полица и може да варира при различните компании. При застраховка Гражданска отговорност е добре виновният водач да уведоми застрахователната си компания за инцидента в 7-дневен срок. Пострадалият шофьор също има право да си потърси претенциите при застрахователя на виновния водач. Срокът за предяваване на претенции по ГО е 5 години, но в общия случай е добре застрахователят да бъде уведомен до 7 дни след инцидента. Щетите по застраховка Каско се предявават в срок, също описан в застрахователната полица – обикновено до 3 или 7 дни след настъпването или установяването на щетата. При пражба на МПС сроковете са до 24 часа. За да избегнете неприятности, отказани обезщетения или проточване на процедури, не се колебайте да питате застрахователя или брокера си за всичко, което не разбирате. Ако по някаква причина обезщетението ви се бави, въпреки че сте завели щетата и смятате, че сте предоставили всички документи – обадете се на застрахователната компания, за да проверите. Някои от компаниите може да не ви уведомят за липсващ документ, който се очаква да предоставите, и да чакате с месеци, без да знаете, че това се очаква от вас. Това може да е тривиален документ като банкова сметка за превод на обезщетението или разрешение от лизингодател за изплащане – не се притеснявайте да питате колкото пъти е необходимо!
След като сте предприели необходимите мерки за обезопасяването на местопроизшествието и оказване на помощ на пострадалите, е добре да информирате компетентните органи в съответната държава и да се снабдите с необходимите документи, удостоверяващи случилото се. При леки ПТП отново е възможно щетите да се удостоверят с ДКП, но не се подписвайте под документи, чието съдържание не разбирате. Снабдете се с възможно най-много данни за другия участник и неговия застраховател и направете снимки на ситуацията. Ако се налага да извикате помощ или пътна полиция и не сте сигурни към кого да се обърнете, обаждането на тел. 112 в повечето случаи ще помогне. Номерът е валиден във всички страни от ЕС, както и в Исландия, Норвегия, Швейцария, Украйна. Дори в САЩ и Канада обажданията към номер 112 се насочват към местните спешни централи, въпреки че там номерата за спешни повиквания са други. Ако имате щети по застраховка Каско и не знаете как да процедирате, уведомете вашия застраховател по телефона и задайте всички въпроси, които ви интересуват. Ако не можете да заведете щетите в офис в указания срок, съобщете и това и поискайте информация какво следва да направите, за да ви бъдат признати. Често щетата може да бъде заведена и онлайн или чрез изпращане на необходимите документи и снимки по имейл, а оглед да бъде извършен на по-късен етап.